جمعه 24 آبان‌ماه سال 1387

یک زن 50 ساله اهل عربستان سعودی به علت این که شوهرش صورت بند او را هنگام خواب از صورتش برداشته، درخواست طلاق کرده است. این زن علت جلوگیری از برداشتن نقاب توسط همسرش را یک رسم قبیله‌ای عنوان کرده که در یکی از روستاهای عربستان به نام خمیس موشیت مرسوم است. گفته می‌شود شوهر این زن با ابراز پشیمانی و تاسف، ابراز داشته که دیگر هرگز دوباره این کار را انجام نمی‌دهد.
طی دهه اخیر این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می‌افتد و قبلا در چندین مورد چنین اتفاقاتی رخ داده است.
به گزارش العربیه، در موارد دیگری، شوهر یک زن بعد از 10 سال که زنش اجازه دیدن صورتش را نداده بود، خواست که صورتش را ببیند که با مخالفت شدید همسرش مواجه شد.
در نمونه ای دیگر ، شوهر یک زن سعودی به او هشدار داد چنانچه نگذارد صورتش را ببیند، با شخص دیگری ازدواج خواهد کرد، اما همسر این مرد در جواب گفت: این امر حتی از جدایی هم مهم تر است.

یک زن دیگر نیز تا 70 سال اجازه نداده بود فرزندان و شوهرش صورت او را ببینند. وی در جواب این سوال که چرا نمی‌گذاری شوهرت صورتت را ببیند؟ گفت: ازدواج برای عشق است نه صورت!  

 

همین چند روز پیش تو مشهد آقائی عرب به همراه همسرش که نقاب به چهره زده بود و فقط چشماش پیدا بود وارد رستوران هتل شدند.ما غذایمان را خورده بودیم. اما گفتم بشینیم ببینیم چه جوری غذا خواهد خورد. یاد فیلمی افتادم که چند نفر خانم عرب تو ایتالیا با وضع اسفناک اسپاگتی می خوردند. گفتم حالا اسپاگتی را میشه به آن شکل خورد اما فسنجان و کباب را چه جوری می خورند. 

این آقای عرب صندلی خانمش را طوری قرار داد که پشتش به بقیه باشد اما ما چون میز کناری آنها بودیم تفاوتی نمی کرد.کلی هم این آقا به ما نگاه می کرد.غذا را که آوردند کمی روبنده اش را کنار زد و مشغول غذا خوردن شد. خانم مسنی هم بود. 

گفتم در مراسم حج که از ناب ترین اعمال دینی ماست اگر این خانم بخواهد شرکت کند پوشاندن صورتش حرام است حالا او با این کار چه نوع رفتار دینی را می خواهد نشان دهد.الا یکسری تعصبات کور مذهبی.