چهارشنبه 29 تیر‌ماه سال 1384

        به حرف و صوت این محفل ندارم نسبتی بیدل

خموشی کرده‌ام روشن، چراغ کنج ادراکم


نمی‌شود اگر کسی در امر مهمی مشورت خواست از مشورت دادن به وی خودداری کرد وبگوئیم من غیبت نمی‌کنم و کاری ندارم ،چون تخریب یا غیبت می‌شود ....... برخی فکر می‌کنند تقوی یعنی در این موارد سکوت کردن که مبادا غیبت شود. در این‌جا غیبت واجب هم داریم.

این سخن گرانبها از استاد مصباح یزدی است . کسی که حامی اصلی دکتر احمدی نژاد است.

در یک زمان علما دروغ مصلحتی را هم حرام می دانستند ، اما حالا غیبت هم در برخی جاها که خود می خواهند واجب شده است. الله اکبر

می گویند  روباهی در روستائی روش شکار مرغ و خروسهای مردم را به فرزندش آموزش می داد .پس از چند بار یاد دادن یک روز فرزندش را به تنهائی به شکار فرستاد.وقتی بچه روباه با دست پر برگشت و مورد تشویق قرارگرفت در موقع خوردن شکار روباه مادر از او پرسید از کدام خانه این شکار را صید کرده و بچه روباه نشانی های یک خانه را داد. روباه مادر به یکباره از جا پرید و دستور داد تا با عجله آنجا را ترک کنند . بچه روباه که هاج و واج مانده بود پرسید چرا؟

روباه مادر گفت تو رفتی از خانه روحانی روستا مرغ شکار کرده ای و همین فردا او می رود بالای منبر و گوشت روباه را حلال می کند !! و نسل ما را از روی زمین بر می دارد.

 

حال همین حکایت است در جائی که منافعشان اقتضا کند ، خیلی راحت فتاوای جدید صادر می کنند. خاطرم می آید در زمانی که دکتر مهاجرانی وزیر ارشاد بود و سیاست تساهل وتسامح را روش کار خود قرارداده بود آقای مصباح ، بر این اعتقاد بودند که این افراد با این روش می خواهند اساس اسلام را از بین ببرند.

در آینده پاسخ جالب آقای مهاجرانی به ایشان ، که از مناظره پیشنهادی مهاجرانی هم شانه خالی کرد ، را خواهم نوشت.

 چند سالی است که مسابقات جهانی کشتی هم زمان برای آقایان و خانمها برگزار می شود . این هم زمانی به گونه ای است که ممکن است بر روی یک تشک کشتی آقایان و تشک کناری کشتی خانمها انجام شود. ایران در این مدت میزبانی این مسابقات را فقط برای مردان بعهده گرفته بود. اما دیروز اعلام شد که فیلا اعلام کرده که هر کشوری که می خواهد میزبان این مسابقات باشد باید برای هر دو گروه  میزبانی کند. با این حساب امکان میزبانی مسابقات جهانی کشتی که ورزش اول کشور ماست ، دیگر وجود نخواهد داشت . اما...

یک اما وجود دارد و آن اینکه ممکن است زمانی مصلحت نظام ایجاب کند ، فتوائی صادر شود که نه تنها این مسابقات برگزار شود که حتی مستقیم پخش تلویزیونی هم بشود .

همین وضعیت برای مسابقات فوتبال هم وجود دارد . گویا فیفا در نظر دارد تا برای داوری فوتبال آقایان از داوران خانم هم استفاده کند در آن صورت دیگر امکان پخش مسابفات فوتبال کشورهای دیگر در تلویزیون کشور مان  وجود نخواهد داشت . مگر آنکه تمام صحنه هائی را که داور در آن حضور دارد را سانسور نمایند. البته این موضوع هم می تواند همان اما را داشته باشد و با مصلحت اندیشی همه چیز ختم به خیر شود.


 

آقای کروبی بعد از سرو صدای فراوان ، و اعلام به تاسیس یک حزب جدید ، بالاخره حزب اعتدال ملی را تشکیل داد . و حالا قراراست یک شبکه تلویزیونی هم با کمک بهروز افخمی ، نماینده مجلس ششم و سازنده فیلم تبلیغاتیش ، در لندن راه اندازی کند. حتما با راه اندازی این شبکه که از طریق ماهواره برنامه هایش را پخش خواهد کرد ، علما طرفدار ایشان حکم به حلال بودن ماهواره خواهند داد.هر چند الان هم علی رغم ممنوعیت قانونی آن و اعلام حرمت شرعی از سوی برخی علما ، عطش مردم برای داشتن و استفاده از آن بسیار است.