جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1387

یک هفته از سال جدید گذشت. دیگر موضوع گذشت سریع ایام و بی برکت شدنش در نظرمان عادی شده است.

فرصتی پیش آمد تا در کنار ساحل گرم و زیبای جنوب خبرها و تحلیلهای سال گذشته را مرور کنم. گر چه در زیبائی سواحل و مناظر تحسین برانگیز شمال شکی نیست اما سواحل جنوب را بخصوص در این ایام بیشتر می پسندم. کرانه ای که سر تا سر آن را گشته ام از شمالی ترین نقطه در بندر خرمشهر تا شرقی ترین منطقه در چابهار و برخی جزایر در میانش را  با کشتی و لنج  پیموده ام.

بار سنگین ویژه نامه های نوروزی روزنامه ها را به دوش کشیدم و فرصتی شد تا برخی را خواندم. چندین مصاحبه خواندنی و گذری بر رویدادهای گذشته، واقعا" چه زود فراموش می کنیم در این فاصله یکساله چه ها بر سر ما آمد و گذراندیم و بسیاری فراموشمان شد.در یادآوری خاطرات و وقایع بد و دردناک، چه نعمتی است این فراموشی، اما بدتر از آن ، عدم امکان ارائه تحلیلی روشن از اوضاع و و احوال آینده است. گرچه سال "شکوفائی و نوآوری" نامیده شده ، اما گوئی هنوز عده ای تصور می کنند چون قدرت دارند همه چیز را می توان دستوری به اجرا درآورد. حتی اگر نوآوری باشد. و یا شاید به این باور رسیده اند که انسجام اسلامی سال قبل نتیجه اش از دل مجلس هشتم نیکو برآمد که اینچنین شکوفا شدند.

اما وقایعی چون اخراج اساتید از دانشگاه  همچون حسین بشیریه در پی دانشجویان ستاره دار ، اعترافات تلویزیونی دیگر آنهم "به اسم دموکراسی" و آزادی جاسوسان و متجاوزان به این مملکت و بدرقه آنها با خوشحالی، صدور دو قطعنامه دیگر علی رغم اطمینان خاطر احمدی نژاد از عدم صدور آن، نامردی کردند!!، جریان آفتابه ها یکی بر گردن اراذل و اوباش و دیگری در دست مردم در جایگاهها ی بنزین آنهم در شب بیاد ماندنی پنجم تیر، نفت صد دلاری و تورم رسمی 20 درصدی و انحلال سازمان برنامه و بودجه بعد از 60 سال آن هم در 18 تیر، این تاریخ جالب نیست؟ مبارزه با بدحجابی پسران و تبرج دانستن چکمه پوشان ، گوئی چکمه پوشی زیبنده حاکمان است ، بسته شدن " هم میهن" در نبود قانون  و آزاد شدن قلیان علی رغم قانون مجلس فقط به حکم رئیس جمهور که این تنها دور زدن و سلیقه ای کار کردن نبود به گونه ای که در اجرای انحلال شورا ها داد شورای نگهبان هم درآمد و دعوا بر سر تغییر ساعت، گوئی مشکل دیگری در این مملکت وجود نداشت ارائه لایحه حمایت از خانواده که به لحاظ اضافه شدن بندی توسط دولت و سهولت ازدواج دوم آقایان، لایحه حمایت از مرد خانواده  نام گرفت و  اعدامها در ملاء عام و سپس ممنوعیت آن توسط قاضی القضات ، سنگسار شوهر و تبرئه زن برای یک جرم همه اینها در کنار رواج خرافه ها و تهمت ها و مرگ قیصر امین پور، شهیدی و بورقانی و توسلی و بسیاری دیگر که مجالی برای واگویه آنها نیست گوشه ای از تلخیهای گذشته این سال بود.

گرچه  امسال را سالی سخت تر از گذشته به حساب می آورند اما بازهم با افتخار به فردائی روشن امیدواریم.